Haber

Libya’nın batısında 2 silahlı grup arasındaki çatışmalar sona erdi

Libya’nın başkenti Trablus’un güneyinde Milli Birlik Hükümeti’ne bağlı iki silahlı grup arasında çıkan çatışma sona erdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Abdurrauf Kara komutasındaki Rada Tugayı ile Abdusselam ez-Zubi komutasındaki “111’inci Tugay” arasında gece yarısı çatışma çıktı.

Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı “444’üncü Tugay”ın devreye girerek “tarafsız kuvvet” olarak bölgede konuşlanmayı başardığı belirtildi.

Bölgenin şu anda sakin olduğu aktarılırken, çatışmaların çıkış nedeni hakkında bilgi verilmedi.

Milli Birlik Hükümeti henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Bir süredir Libya’da Abdülhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğindeki iki ayrı hükümetin varlığı istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılması kararlaştırılmış ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştır.

Zaman zaman hükümete sadık görünen ancak daha bağımsız hareket eden bazı silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında ülkenin batısında faaliyet gösteren “Rada” ve “Cumhurbaşkanlığı Muhafızları” arasında Trablus’un Fırnak ve Zaviye ed-Dehmani bölgelerinde çıkan çatışmalarda 3 sivil, 16 kişi ölmüş, 52 kişi hayatını kaybetmişti. yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu